Jak nauczyć dziecko samodzielnego picia z butelki?

Wraz z opanowaniem nauki samodzielnego jedzenia, maluch powinien równolegle nauczyć się picia z butelki albo kubka. Okazuje się jednak, że ta sztuka potrafi przysporzyć problem nawet tym dzieciom, które z samodzielnym jedzeniem nie mają większych kłopotów. Czy istnieją triki, które mogą przyspieszyć naukę samodzielnego picia?

Specjalne butelki dla maluchówjaka butelka dla dziecka

Kiedy dziecko ma duży problem z nauką samodzielnego picia, należy zastanowić się, czy nie wynika on z niewłaściwej butelki. W sklepach znaleźć można różnorodne butelki dla dzieci (zobacz tutaj), a więc jest duża szansa, że maluchowi zwyczajnie nie pasuje wybrana przez rodzica butelka. Warto również wiedzieć, że istnieją specjalne butelki dla dziecka , które wzmacniają chwyt lub posiadają system uniemożliwiający przewrócenie butelki. Nie jest to regułą, ale niektórym dzieciom tego typu ułatwienia znacząco pomagają w nauce.

Grunt to odpowiednie podejście

Każdy rodzic powinien wiedzieć, że ucząc dziecko nowych rzeczy trzeba wykazać się olbrzymią dozą cierpliwości. Podobnie wygląda sprawa przy nauce samodzielnego picia z butelki. Złe nastawienie rodzica może znacząco spowolnić ten proces. Dlatego ucząc dziecko picia należy przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość, nawet jeśli maluchowi nauka idzie wyjątkowo opornie. Wszelkie niepowodzenia powinno się traktować z opanowaniem, a sukcesy, nawet te najmniejsze, przyjmować z entuzjazmem i chwalić za nie dziecko.