Prawidłowy rozwój dziecka – emocje

Dzieci w wieku przedszkolnym intensywniej przeżywają emocje. Potrafią bardzo szybko się zdenerwować, ale potrafią również odczuwać dużą radość. Bardzo często dochodzi również do mocnego wahania nastrojów, które mogą się zmienić w przeciągu paru sekund.

Zadaniem rodzica jest nazwanie tych uczuć i pokazanie sposobów na radzenie sobie z nimi. Należy pomóc maluchowi zrozumieć co czuje. Warto też zaznaczać, że okazywanie uczuć to nic złego, że warto być szczerym ze sobą oraz z innymi. Maluch jest w stanie przeżyć 1500 emocji w ciągu małego czasu.

 

Jednak warto mieć na uwadze, że to okres, w którym fantazja dziecka przeżywa swoje maksimum. Często okazuje się, że barwne historie pociech to tak naprawdę zmyślone sytuacje, które wydarzyły się tylko w ich głowach. Najczęściej jednak ten etap mija sam i nie wymaga większej ingerencji.

butelki madela

Czas przedszkolny to również czas, w którym pojawiają się lęki i strach. Dzieci często domagają się włączonego do snu światła lub wręcz wymagają, by rodzic spędził z nim noc lub wypędził potwory z szafy. Ważne jest, żeby nie bagatelizować lęków -należy podejść do tego ze zrozumieniem. Może remedium na nocne koszmary będzie ukochany pluszak lub śmieszna lampka ze słonikiem. Warto znaleźć sposób, który okaże się skuteczny. Nie można również zapomnieć, że dziecku należy tłumaczyć, że nie wszystko co mu się wydaje jest prawdą.

 

Dziecko często uczy się emocji poprzez zabawę. Np. odrywając rolę lalkami, uczy się jakie emocje mogą one czuć w danej sytuacji. Pomaga to w nauce ich nazewnictwa.